RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  MAKRO PENGAJARAN

Tarikh/Hari : Jumaat                                               
Masa : 8.30pagi – 9.30 pagi                                             
Kelas : Tahun 6 Adil                                      
Bil. Pelajar : 30  orang                                                                     
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu                                                                        
Tajuk : Membina Lima Ayat Berpandukan Bahan Grafik

Objektif : Supaya pada akhir pelajaran, murid dapat:

1.    Membina 5 ayat berdasarkan arahan dan grafik.
2.    Menyatakan 5 kata kerja yang terdapat dalam gambar.
3.    Menyatakan 5 situasi yang terdapat dalam gambar.
4.    Menyatakan 5 daripada 9 nilai.

Pengetahuan Sedia Ada :
1.    Murid biasa belajar membina ayat gramatis atau memindahkan maklumat daripada bahan grafik.
2.    Murid pernah menghadiri atau mononton situasi majlis hari ulang tahun.
3.    Murid pernah mengikuti aktiviti sukan tahunan sekolah.
4.    Murid pernah berkelah bersama-sama keluarga.
5.    Murid pernah menonton Hari Ulang tahun Kemerdekaan Malaysia di televisyen.
6.    Murid pernah berada di pondok menunggu bas.
7.    Murid pernah menyaksikan atau terlibat dalam majlis Penyampaian Hadiah di sekolah.

Konsep :
1.    Ayat mengandungi subjek dan predikat.
2.    Ayat yang dibina adalah berdasarkan arahan sama ada menggambarkan situasi atau
aktiviti.
3.    Nilai adalah perkara baik yang dilakukan oleh seseorang yang boleh dijadikan iktibar
kepada orang lain.
4.    Kata kerja terbentuk daripada perbuatan.
5.    Situasi ialah keadaan / suasana

Bahan :          
1.    Sekaki payung
2.    Powerpoint gambar menunjukkan ayat situasi dan aktiviti serta contoh ayat.
3.    Lima keping gambar
3.1  Gambar tunggal situasi hari jadi
3.2  Gambar tunggal situasi sambutan  Hari Kemerdekaan
3.3  Gambar tunggal aktiviti temasya sukan
3.4  Gambar tunggal aktiviti berkelah
3.5  Gambar bersiri aktiviti menunggu bas dan majlis hari penyampaian hadiah
4.    Kertas undian mengikut warna ( ungu, hijau, kuning, biru, kuning cair)
5.    Pen marker
6.    Magnet papan putih (‘tack it’)

Nilai :             
1.         Menjaga kesihatan - bersukan
2.         Erat hubungan silaturahim – aktiviti bersukan
3.         Bersyukur – dipanjangkan usia menyambut hari ulang tahun kelahiran
4.         Murah hati – memberi hadiah kepada kawan
5.         Tekun – membina istana pasir
6.         Semangat patriotik – menyambut hari kemerdekaan
7.         menghargai masa – membaca sambil menunggu bas
8.         memberi penghargaan –guru besar menyampaikan hadiah
9.         sabar – menunggu bas          

Kemahiran :  

Mendengar dan Bertutur
4.1  Aras 3 (ii)  Menghuraikan idea yang meyakinkan dengan laras bahasa yang betul.
Membaca:
5.1  Aras 2 (i)  Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberian penekanan pada intonasi
     berdasarkan tanda baca.
Menulis
8.1 Aras 2 (i)  Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung.



Langkah
/ Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Induksi Set / Permulaan
(5 minit)

Konsep binaan ayat iaitu mengandungi subjek dan predikat.
Ayat yang dibentuk mestilah gramatis dan lengkap seperti penggunaan penjodoh bilangan.
Contoh ayat situasi:
Dalam keadaan hujan yang lebat itu, Cikgu Kamsiah pergi juga ke sekolah dengan memakai sekaki payung.
Contoh ayat aktiviti:
Cikgu Kamsiah memakai payung sambil berjalan kaki menuju ke sekolah ketika hujan yang sangat lebat.

1. Guru masuk ke kelas dengan meminta murid membayangkan  hari hujan dengan lebatnya.
2. Meminta seorang murid tampil ke hadapan memakai sekaki payung.
3. Meminta murid membina dua potong ayat iaitu satu ayat menggambarkan situasi dan satu ayat mengambarkan aktiviti.
Guru bersama-sama murid mengulas ayat yang dibina dari segi konteks ayat.


Murid memahami penerangan dan arahanguru.
Murid memerhatikan perlakuan guru.
Murid membina ayat.
Murid bersama guru mengulas ayat yang dibina bersama-sama.


Pengisian Kurikulum:
Ilmu: Sains
Nilai: Rajin
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT): Konstruktivisme
(Elaborate – huraian & menjelaskan)
Teknik: Lakonan
BBM:
Sekaki payung





Langkah 1
Perkembangan
(10 minit)





















Langkah 2
Penguku
han
(15 minit)





Langkah 3
Penilaian
(25 minit)





































Membina lima ayat gramatis berdasarkan bahan grafik dan arahan.


Pembentangan hasil tugasan  

Ulasan dan penambahbaikan hasil tugasan

Guru menerangkan tajuk pelajaran.
Guru menerangkan tugasan yang perlu dibuat oleh murid iaitu:
1.    Menamakan kumpulan
2.     perbincangan dalam kumpulan dan membina 5 ayat gramatis.
3.    Tempoh masa membina 5 ayat ialah 15 minit.
4.    Lantik seorang ketua untuk pembentangan.
Guru memberi penerangan tentang perbezaan ayat menggambarkan situasi atau aktiviti dengan menggunakan power point.
Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
Guru mengedarkan bahan grafik dan pen marker.
Guru mengarahkan murid memulakan tugasan.

Guru memastikan semua murid memberi kerjasama dalam kerja kumpulan.
Guru memberi galakan dan menjawab pertanyaan sekiranya ada.

Guru meminta ketua kumpulan 1 membentang hasil tugasan.
Guru mengulas dan menambahbaik setiap kesalahan selepas ketua membentangkan hasil tugasan.
Proses yang sama diulangi hingga kumpulan 5.
Guru membuat pembetulan jika ada dan peneguhan jika perlu.

Murid mendengar penjelasan guru.
Murid menerima bahan grafik dan pen marker.
Murid memulakan tugasan dalam kupulan masing-masing.
Kumpulan 1 – di kantin
Kumpulan 2 – di kantin
Kumpulan 3 – di pondok BM
Kumpulan 4 – di kelas
Kumpulan 5 – di kelas























Semua ahli dalam kumpulan memberi kerjasama dan mmulakan tugasan

Ketua kumpulan membentang hasil tugasan.
Murid membetulkan kesilapan yang diulas oleh guru.

Ilmu:
Kesusasteraan
Nilai : Bekerjasama
Patuh
Tatabahasa:
Kata hubung
Teknik:
Kolaborasi, kreativiti, bakat dan potensi.
BBM :
Bahan grafik.
Pen marker









Ilmu:
Kajian Tempatan
Sains

BBM :
Bahan grafik
Pen marker
Kamus Pelajar/
Kamus Dewan
Teknik: Pembentangan hasil tugasan.
(5 minit setiap 1 kumpulan)
Bersoal-jawab
BBM:
Hasil tugasan murid

Penutup
(5 minit)

Nilai Murni:
(Seperti catatan di atas)


Guru bertanyakan murid apakah konsep ayat dan  rumusan pelajaran hari ini.

Guru meminta murid menyatakan nilai-nilai murni yang berkaitan dengan ayat yang dibina.

Guru memberi hadiah rangsangan kepada kumpulan terbaik.


1. Murid merumus bahawa setiap ayat mengandungi subjek dan predikat.
2. Murid merumus bahawa setiap ayat yang dibina perlu disemak akan kesilapannya satu persatu.

Murid menyatakan nilai-nilai murni yang berkaitan.

Teknik : Merums




No comments:

Post a Comment